HABERLER

Bağımlılık yapan maddelere dikkat çekmek ve katılımcıları bilgilendirmek amacıyla program düzenlendi.

Bağımlılık yapan maddelere dikkat çekmek ve katılımcıları bilgilendirmek amacıyla yapılan programa Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Fatih Kaymakamı Ahmet Ünlü, Fatih Kent Konseyi Başkanı Burhan Tunç, Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Dr.M.Akif Seylan  ve daha bir çok önemli isim katıldı. Program saygı duruşu ve coşkun bir şekilde söylenen İstiklal marşı ile başlandı.

Bağımlılık yapan maddelere dikkat çekmek ve katılımcıları bilgilendirmek amacıyla yapılan programın açılış konuşmasını Fatih Kent Konseyi Zararlı Maddelerle Mücadele Asayiş Çalışma grubu Başkanı Ömer AYDIN açılış konuşmasını yaptı. Ardından Kent Konseyi Başkanı Burhan TUNÇ Kent Konseyi hakkında kısa bir açıklama yaptı. 

Sonra  Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Dr.M.Akif Seylan yaptı. Konuşmasında bağımlılıklara karşı özelliklere gençlerde farkındalık oluşması için bu tür etkinliklerin artması gerektiğini vurgulayan Seylan, gençlerin zararlı alışkanlıklardan uzak durmasında onları bir araya getiren çalışmaların ve sportif faaliyetlerin önemine değindi.

Fatih Kaymakamı Ahmet Ümit; “İnsan yaratılan en şerefli varlıktır, İnsan çevresini en fazla etkileyen bir varlıktır. Dağdaki vahşi hayvanlar, evdeki evcil hayvanlar bile insana muhtaçtır. Buna rağmen sorumlulukları da fazladır. Aristo: Erdem zevkin sınırını bilmektir demiş. Alışkanlıklar insanda yer ettikten sonra çevresine karşı zararlı olmaya başlıyor. Gençler her platformda desteklenmeli ve zararlı alışkanlıklardan korunması gereklidir. ” İstiklal marşını güçlü bir şekilde söyleyen gençlere teşekkür etti. Konuşmasının sonunda başta Yeşilay olmak üzere herkese teşekkür etti.

Prof. Ahmet Belce bir sunum yaptı. Bağımlılık yapan sadece zararlı maddeler değil yediğimiz yemekler bitkisel ilaçların da fazla dikkat etmesi gerekiyor. Bezmialem Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Öğretim görevlisi olduğunu belirtti. Sigaranın zararlarından bahsetti.  Sigara yasağı gelince Nargile içenler arttı. Bunun da zararlı olduğunu belirtti. Daha sonra Alkol, bilgisayar gibi bağımlılıklardan bahsetti. Uyuşturucu ve uyarıcı maddeler hakkında bilgi verdi. Her geçen gün yeni uyuşturucu hap cinsleri artıyor. Tiner kullanan çocuklarda azalma var. Okulların isimlerinde bulunan bağımlılık yapan markaların isimlerinin olmasının yanlış olduğunu belirtti. 

Mustafa Demir konuşma için misafirlerin coşkun alkışlarıyla kürsüye çıktı. Kent konseyi hakkında bilgi vererek konuşmasına başladı. Bir anısını anlattı, 10 yaşındayken voleybol oynamak için parçalı betonu sahayı yağmurdan ve çamurdan temizleyip öyle oynadığını söyledi. Çocukların oynayabilmesi için her okula spor salonu yaptık, yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz şeklinde konuştu. Spor yapan çocuklar daha başarılı olduklarını belirtti. Salondaki gençlere sonuna kadar sizinle beraberiz dedi.  Kulübünüze sahip çıkın, öğretmenlerinize saygı duyun, mahallenize arkadaşlarınıza sahip çıkın diyerek konuşmasını bitirdi. 

Doc Dr. Osman Abalı Bey,bağımlılıkla mücadele konusunda sunum yaptı. Bağımlılar geleceğimize engel oluyor. Bağımlılarla aynı ortamda bulunmamak gerekiyor.  Bağımlı olan kişi ne yapıyor? Sigara içen kişi parasını zamanını ve geleceğini mahvediyor. Tehlikeyi fark eden sigara içmeyi farkında olmayan içmeye devam eder. Sigara binanın tuğlalarının dökülmesi gibi insanı sona götürür. 

 Prof. Vehbi Altunçul da sigara üzerine konuşma yaptı. Sigara ile ilgili ilginç istatistikler verdi. 20 senede sigara içenin içinde 7 kilo katran birikiyor. 30 yılda sigaraya verilen para yaklaşık 80 bin lira.  Farelerde yapılan deneyde sigara dumanına maruz kalan fareler yüzde 30 hafıza geriliği gözlemlendi. Son olarak da nargilenin zararından bahsetti. 

Yeşilay Balat Gönüllüleri grubunun da geceye ayrı bir renk kattığı programda Türkiye Şampiyonluğuna sahip Atikali Spor Kulübü öğrencileri de katılımcılara karate gösterisinde bulundu. Programda ayrıca Yeşilay, zararlı maddeler hakkında kitapçık ve broşür dağıtımı yaptı.

Paylaş: